Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, które co roku, 8 marca, jest okazją do docenienia i uhonorowania kobiet na całym świecie. Skąd jednak wzięła się ta konkretna data? Kto i dlaczego postanowił, że właśnie tego dnia będziemy celebrować kobiecą siłę, determinację i osiągnięcia?
Początki w walce o prawa kobiet
Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet sięga początków XX wieku i jest ściśle związana z ruchem sufrażystek oraz walką o prawa kobiet. Już w XIX wieku kobiety zaczęły domagać się lepszych warunków pracy, równych płac oraz prawa do głosowania.
Jednym z kluczowych wydarzeń, które przyczyniły się do powstania Dnia Kobiet, był strajk pracownic przemysłu tekstylnego w Nowym Jorku w 1908 roku. 15 tysięcy kobiet wyszło wtedy na ulice, protestując przeciwko niskim zarobkom, długim godzinom pracy i złym warunkom w fabrykach.

Pierwsze oficjalne obchody
Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 roku przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Inicjatywa szybko zyskała międzynarodowy rozgłos, a w 1910 roku na Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistek w Kopenhadze niemiecka działaczka Clara Zetkin zaproponowała ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Celem było podkreślenie walki kobiet o prawa polityczne i ekonomiczne.
uslugi
Katowice
Wykonam makijaż na ślub
450.00
PLN
sprzedaz
Poznań
Sprzedam komplet do makijażu
340.00
PLN
uslugi
Łódź
Korepetycje z matematyki
150.00
PLN
Dlaczego 8 marca?
Choć początkowo Dzień Kobiet obchodzono w różnych terminach, data 8 marca została ustalona w 1917 roku w Rosji. Wtedy to, w czasie I wojny światowej, kobiety w Petersburgu wyszły na ulice, domagając się chleba i pokoju. Strajk kobiet zapoczątkował rewolucję lutową, która doprowadziła do abdykacji cara Mikołaja II. Kilka dni później nowy rząd tymczasowy przyznał kobietom w Rosji prawa wyborcze.
To wydarzenie sprawiło, że 8 marca stał się symbolicznym dniem walki o prawa kobiet na całym świecie. W 1921 roku Międzynarodówka Komunistyczna oficjalnie ustanowiła tę datę jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z czasem święto to rozprzestrzeniło się na inne kraje, a w 1977 roku ONZ oficjalnie uznała 8 marca za Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet dziś
Współczesne obchody Dnia Kobiet różnią się w zależności od kraju i kultury. W wielu miejscach to dzień refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie oraz okazja do poruszania tematów równości i praw kobiet. W Polsce Dzień Kobiet przez lata kojarzył się z goździkami i rajstopami wręczanymi w zakładach pracy, jednak dziś coraz częściej jest to moment na rozmowę o sytuacji kobiet i ich codziennych wyzwaniach.
Dzień Kobiet to nie tylko święto kwiatów i życzeń – to symbol długiej i niełatwej drogi, jaką przeszły kobiety w walce o swoje prawa. To także przypomnienie, że choć wiele już osiągnięto, wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii równości płci na świecie.
A Ty, jak obchodzisz Dzień Kobiet? 