Czy zdarzyło Ci się kiedyś żywić urazę, która powracała jak bumerang, trzymała Cię w emocjonalnym potrzasku i nie pozwalała ruszyć dalej? Może ktoś Cię zranił, a Ty nadal odczuwasz skutki tego ciosu? A może to Ty nie możesz sobie wybaczyć czegoś, co wydarzyło się dawno temu?
Niezależnie od sytuacji, jedno jest pewne – noszenie w sobie tych emocji odbiera radość życia.
Radykalne Wybaczanie, metoda opracowana przez Colina Tippinga, to sposób, który może pomóc Ci odzyskać spokój i emocjonalną wolność. To coś więcej niż zwykłe „puszczenie urazy”. To zmiana perspektywy, która pozwala przestać być więźniem przeszłości. W Polsce tę metodę propaguje Instytut Metody Tippinga, prowadzony przez Magdalenę Czaję. To właśnie tam znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci raz na zawsze uwolnić się od emocjonalnych toksyn.
Nie duchowość, lecz konkretne narzędzia
Jeśli na hasło „wybaczenie” masz ochotę przewrócić oczami, bo wydaje Ci się, że to jakaś „duchowa paplanina”, od razu uspokajamy – Metoda Tippinga nie wymaga od Ciebie żadnej konkretnej wiary ani filozofii. To praktyczny proces, który działa. Nie polega na udawaniu, że nic się nie stało, ani na zmuszaniu się do bycia „dobrym człowiekiem”. Chodzi o to, byś przestał/a być więźniem swoich własnych emocji. I wystarczy, że otworzysz się na to, że ta metoda działa.
Colin Tipping, pracując z pacjentami onkologicznymi, zauważył, że ci, którzy potrafili uwolnić się od gniewu i żalu, często czuli się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Właśnie dlatego stworzył Radykalne Wybaczanie – proces, który może pomóc każdemu, kto czuje się uwięziony w emocjonalnej przeszłości.
Główne założenia Metody Tippinga
- Nic nie dzieje się nam – wszystko dzieje się dla nas. Nawet jeśli teraz to brzmi absurdalnie, każda trudna sytuacja może kryć w sobie ważną lekcję.
- Nie jesteśmy tylko ciałem i umysłem – jesteśmy czymś więcej. Nawet jeśli nie masz ochoty filozofować, warto założyć, że nasze doświadczenia nie są przypadkowe.
- Nie musisz w to wierzyć – wystarczy otwartość. Wystarczy, że dopuścisz możliwość, że ten proces może Ci pomóc.
- Ludzie, którzy nas ranią, często nieświadomie pomagają nam wzrastać. Oczywiście nie chodzi o usprawiedliwianie przemocy czy krzywdy, ale o znalezienie sposobu na wyjście z roli ofiary.
- Nie chodzi o wybaczenie na siłę, ale o zrozumienie. Radykalne Wybaczanie nie polega na „darowaniu win” – to Ty decydujesz, co z tym zrobić, ale już bez bagażu negatywnych emocji. I jeśli trzeba to wyciągasz konsekwencje i „idziesz do sądu”.
Jak wygląda życie po Radykalnym Wybaczaniu?
Wyobraź sobie, że wstajesz rano i nie myślisz już o tym, kto Cię zranił, co Cię spotkało i jak bardzo było to niesprawiedliwe. Czujesz, jakby ktoś zdjął z Twoich pleców ciężki plecak. Otwierasz oczy i oddychasz pełną piersią, bo wiesz, że przeszłość nie ma już nad Tobą władzy. Nie dlatego, że coś „przeminęło”, ale dlatego, że to Ty odzyskałeś/aś kontrolę nad swoimi emocjami.
Twoje relacje zaczynają się zmieniać. Nie trzymasz się już ludzi, którzy Cię ranią, ale też nie nosisz w sobie urazy do tych, którzy byli dla Ciebie trudni. Twój wewnętrzny spokój zaczyna przyciągać inne osoby, inne sytuacje – nagle okazuje się, że życie jest prostsze, niż myślałeś/aś. Nie dlatego, że świat się zmienił – to Ty się zmieniłeś/aś!
A co najważniejsze? Przestajesz się karać. Bo Radykalne Wybaczanie to nie tylko proces dla tych, którzy zostali skrzywdzeni. To także metoda dla tych, którzy nie mogą wybaczyć… sobie.
Czy Radykalne Wybaczanie zmieni Twoje życie? Możliwe. A jeśli choć trochę Ci ulży? Jeśli okaże się, że to pierwszy krok do prawdziwego wewnętrznego spokoju? Może warto się o tym przekonać? Powodzenia!

O autorce:
Magdalena Czaja
Szefowa Instytutu Metody Tippinga, terapeutka, aktywistka, nominowana przez magazyn Forbes Polska do tytułu Kobieta Roku 2024 Forbes, w kategorii działalność społeczna.
Przez 20 lat kierowała jedną z najczęściej nagradzanych agencji reklamowych w Polsce – San Markos. Była wiceprzewodniczącą Prezydium Komisji Etyki Reklamy w Polsce oraz członkinią Zarządu Stowarzyszenia Agencji Reklamowych. Aktualnie łączy biznes i rozwój osobisty, a jej historia zainspirowała wiele osób do pozytywnych zmian w swoim życiu, do tego stopnia, że została jedną bohaterek filmu dokumentalnego kanału Planete +, pt.: „Zwątpiłem, zwyciężyłem” w reż. Marcina Białego.
Pozostawiła prowadzenie agencji, aby skutecznie pomagać innym, wykorzystując wiedzę zdobytą przez lata w biznesie i łącząc ją z doświadczeniem terapeutycznym. Stanęła na czele Instytutu Metody Tippinga, będącego jedynym w Polsce, autoryzowanym oddziałem The Institute for Radical Forgiveness Therapy & Coaching Inc . Jako szefowa Instytutu działa na rzecz ogólnej poprawy kondycji psychicznej Polaków, prowadząc wydarzenia np. w więzieniach i fundacjach wspierając różne grupy osób ze środowisk „wykluczonych”. Jest współautorką popularnego podcastu „Radykalne Wybaczanie. Rozwój, relacje, duchowość”. Prowadzi sesje dla par, warsztaty, kursy realnie wykorzystując swoje kompetencje i możliwości do pomagania innym
