Wśród podróżujących pojawił się nowy trend określany mianem „nocnego rozwodu”, który zyskuje coraz większą popularność. Co istotne, ta nietypowa praktyka nie ma na celu rozstania, a wręcz przeciwnie — ma służyć poprawie jakości relacji poprzez zapewnienie każdemu z partnerów spokojniejszego snu.
Pod pojęciem „nocnego rozwodu” kryje się proste rozwiązanie — pary podczas urlopu decydują się na spanie w oddzielnych łóżkach.
Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie Hilton’s 2025 Trends, aż 63 procent turystów deklaruje, że śpi lepiej w samotności. Jednocześnie 37 procent badanych przyznaje, że wybiera osobne łóżka, zwłaszcza gdy podróżuje z dziećmi.
Dlaczego „nocny rozwód” zyskuje popularność?
Choć nazwa może sugerować kryzys w związku, w rzeczywistości oddzielne spanie w czasie wakacji sprzyja budowaniu silniejszych więzi. Lepszy sen przekłada się na pozytywne relacje — pokazują to badania przeprowadzone w 2023 roku przez American Academy of Sleep Medicine (AASM). Wynika z nich, że ponad jedna trzecia Amerykanów stosuje ten sposób także na co dzień, śpiąc w osobnych pokojach.
Wyniki badań wskazują, że częściej na taki krok decydują się mężczyźni — aż 45 procent z nich przenosi się na kanapę lub do pokoju gościnnego, pozostawiając główną sypialnię partnerkom. Kobiety zmieniają miejsce snu rzadziej — robi to około 25 procent z nich.
Pulmonolog i rzeczniczka AASM, dr Seema Khosla, zwraca uwagę, że brak odpowiedniej ilości snu negatywnie odbija się na jakości związku. Dlatego zapewnienie sobie zdrowego snu jest kluczowe dla utrzymania dobrej relacji. Z tego względu niektóre pary świadomie wybierają oddzielne spanie.
Zalety osobnego spania
Ekspertka w dziedzinie zdrowia psychicznego Stacy Thiry, reprezentująca Grow Therapy, podkreśla, że „nocny rozwód” podczas podróży może przynieść szereg korzyści, takich jak redukcja napięć i unikanie konfliktów. Z drugiej strony, przestrzega, że może to nieco ograniczyć spontaniczność w intymnej sferze związku.
W rozmowie z The Independent główna farmaceutka Pharmica, Carolina Goncalves, zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt: oddzielne łóżka mogą paradoksalnie wzmocnić więzi pomiędzy partnerami.
— Przestrzeń, jaka tworzy się podczas spania osobno, sprawia, że partnerzy bardziej doceniają wspólny czas. Fizyczne oddalenie budzi tęsknotę i pożądanie, co często skutkuje bardziej intensywną i satysfakcjonującą relacją — podkreśla Goncalves.