Connect with us

mGaska.pl

mGaska.pl

Życie

Magdalena Czaja: Pokochaj siebie!

Reklama

Promowane firmy

Zobacz wszystkie

Dlaczego znów trafiłam na niewłaściwą osobę? A może właśnie trafiłam na taką, która miała mnie czegoś nauczyć?

Czy chociaż raz zdarzyło Ci się zadać pytanie dlaczego twoje związki są tak trudne? Albo dlaczego ciągle przyciągam ludzi, którzy mnie ranią, nie dostrzegają mnie, nie rozumieją? A może jesteś w relacji, która Cię frustruje, boli, ale nie wiesz dlaczego?

Dobra wiadomość jest taka, że to wszystko ma sens. Choć na początku może wydawać się to przewrotne, właśnie te osoby, które najmocniej „naciskają nam guziki” i ranią, pokazują nam właśnie najwięcej o nas samych.

W Metodzie Tippinga, której autorem jest Colin Tipping, mówimy, że nic nie dzieje się nam, tylko dla nas. Nawet bolesne sytuacje mogą być zaproszeniem do uzdrowienia – jeśli tylko spojrzymy na nie z innej perspektywy.

Związki są jak lustra

Związki, zwłaszcza te romantyczne, są jednymi z najpotężniejszych doświadczeń w naszym życiu. Dają nam miłość, bliskość i spełnienie. Ale są też przestrzenią, w której ujawniają się nasze najgłębsze rany, nieuświadomione lęki i stare przekonania.

Podczas mojej pracy z parami często pokazuję partnerom, że druga osoba jest dla nich lustrem. Odbija to, co w nich niewidoczne, zapomniane, zepchnięte. Przykład? Jeśli nosisz w sobie głębokie poczucie, że „nie zasługujesz na miłość”, to bardzo możliwe, że przyciągniesz partnera, który będzie Ci to nieświadomie „potwierdzał”, np. poprzez emocjonalny chłód, brak zaangażowania, zdrady. Nie dlatego, że świat Cię karze. Ale dlatego, że masz szansę wreszcie się temu przyjrzeć i zobaczyć jakie wcześniejsze doświadczenia w Twoim życiu sprawiły, że  właśnie tak myślisz o związkach, mężczyznach, miłości.

„Guziki” jak rzepy, czyli co nas porusza?

Wyobraź sobie, że nosisz na sobie niewidzialny kombinezon z rzepami. Każdy rzep reprezentuje Twoje przekonanie, złe doświadczenie lub bolesne wspomnienie z dzieciństwa. Na przykład „mężczyznom nie można ufać”, „miłość boli”, „jestem niewystarczająca”. Kiedy ktoś w Twoim otoczeniu zachowa się w sposób, który pasuje do tego przekonania – ta „rzepowa kulka” przyczepia się do Ciebie. Bardzo prawdopodobne, że wtedy zareagujesz emocjonalnie, bo to Twój osobisty, nieprzepracowany temat, Twoja rana. Ktoś inny na tę samą sytuację zareaguje obojętnie. Dlaczego? Bo nie ma w tym miejscu „swojego rzepa”.

To dlatego te same słowa czy sytuacje w związkach dla jednej osoby będą neutralne, a dla innej  będą bardzo krzywdzące, wywołujące ból.

A co, jeśli to wszystko było wcześniej zaplanowane?

To może brzmieć oryginalnie, ale w Metodzie Tippinga istnieje pojęcie Kontraktu Dusz. Zakłada ono, że zanim przyszliśmy na ten świat, umówiliśmy się z niektórymi duszami, że wspólnie odegramy pewne role by się rozwijać, uzdrawiać, przebudzić.

Zgodnie z tą teorią, osoba, która nas rani, wcale nie musi być „oprawcą”, ale może być naszym nauczycielem. Pokazuje Ci coś, czego wcześniej nie widziałaś. Budzi do zmiany. Dzięki niej możesz nauczyć się stawiania granic, mówienia „nie”, budowania szacunku do siebie itd.

Gdy myślisz o trudnej relacji w swoim życiu, spróbuj przez chwilę pobyć z myślą         “a jeśli to wszystko było po coś?”.

Droga miłości – najtrudniejsza i najpiękniejsza

Lubię tę myśl, że nasza dusza może wybrać jedną z trzech ścieżek, którą idzie przez życie – wiedzy, władzy lub miłości. Jeśli właśnie relacje są Twoim największym wyzwaniem, możliwe, że jesteś na ścieżce miłości. I to nie jest przypadek, że najwięcej uczysz się właśnie w związkach.

Bo miłość, prawdziwa miłość, nie jest tylko o wzruszeniach i pocałunkach. Jest o prawdzie. O konfrontacji z tym, czego w sobie nie lubimy. I o tym, by nie oczekiwać, że to druga osoba się zmieni dla nas. Najważniejsze, żeby najpierw spojrzeć na siebie, dojść do prawdy o sobie.

Lampka na siebie, czyli co widzę w tej sytuacji

Jednym z podstawowych narzędzi, jakie proponuję moim klientom, jest „lampka na siebie”. Gdy coś jest dla Ciebie niewygodne w relacji, powoduje dyskomfort, czujesz, że coś Cię rani, to zanim wskażesz palcem drugą osobę jako źródło tych dolegliwości, na początek zapytaj “dlaczego mnie to uruchamia? Co to mówi o mnie?”.

To trudne, ale to właśnie w ten sposób zaczyna się proces zmian i uzdrowienie. Tylko to co poczujesz, dostrzeżesz, że wymaga zajęcia się dogłębnie, poprzez emocje jakie to wywołuje, może zostać zmienione.

Związki nie są łatwe. Czasem powodują dużo cierpienia, jednak jeśli podejdziesz do nich jak do duchowej ścieżki, mogą być najpiękniejszą podróżą do prawdy o sobie.

Wszystko jest z Tobą w porządku. Nie jest Cię trudno pokochać. Po prostu jesteś na ścieżce, która wymaga odwagi, świadomości i czułości dla siebie. A jeśli to czytasz – to znaczy, że już nią idziesz.

(artykuł oparty został na odcinku 113 podcastu Radykalne Wybaczenie, Youtube: Instytut Metody Tippinga)

O autorce:

Magdalena Czaja

Szefowa Instytutu Metody Tippinga, terapeutka, aktywistka, nominowana przez magazyn Forbes Polska do tytułu Kobieta Roku 2024 Forbes, w kategorii działalność społeczna.

Przez 20 lat kierowała jedną z najczęściej nagradzanych agencji reklamowych w Polsce – San Markos. Była wiceprzewodniczącą Prezydium Komisji Etyki Reklamy w Polsce oraz członkinią Zarządu Stowarzyszenia Agencji Reklamowych.  Aktualnie łączy biznes i rozwój osobisty, a jej historia zainspirowała wiele osób do pozytywnych zmian w swoim życiu, do tego stopnia, że została jedną bohaterek filmu dokumentalnego kanału Planete +, pt.: „Zwątpiłem, zwyciężyłem” w reż. Marcina Białego.

Pozostawiła prowadzenie agencji, aby skutecznie pomagać innym, wykorzystując wiedzę zdobytą przez lata w biznesie i łącząc ją z doświadczeniem terapeutycznym. Stanęła na czele Instytutu Metody Tippinga, będącego jedynym w Polsce, autoryzowanym oddziałem The Institute for Radical Forgiveness Therapy & Coaching Inc .  Jako szefowa Instytutu działa na rzecz ogólnej poprawy kondycji psychicznej Polaków, prowadząc wydarzenia np. w więzieniach i fundacjach wspierając różne grupy osób ze środowisk „wykluczonych”. Jest współautorką popularnego podcastu „Radykalne Wybaczanie. Rozwój, relacje, duchowość”. Prowadzi sesje dla par, warsztaty, kursy realnie wykorzystując swoje kompetencje i możliwości do pomagania innym

Dziękujemy, że przeczytałaś/łeś nasz artykuł do końca. Możesz przejść na stronę główną, wejść na naszą stronę na Facebooku, zasubskrybować nas na Instagramie lub posłuchać na Spotify i YouTube. A spragnionych emocji zapraszamy na mNewsy.pl.

Reklama

Aktualne oferty pracy

Zobacz wszystkie
Białystok - centrum
4500-6000 PLN
full-time
Zobacz więcej
Warszawa
5000-7000 PLN
full-time
Zobacz więcej
Poznań
5000-7000 PLN
full-time
Zobacz więcej

Magdalena Czaja - szefowa Instytutu Metody Tippinga, prowadząca podcast "Radykalne Wybaczanie", autorka metody Lovefiting pomagającą parom budować związki pełne miłości.


Reklama

Więcej w Życie

×