Connect with us

mGaska.pl

mGaska.pl

List do M.

List do M.: „Biorę pożyczki po to by spłacić inne pożyczki. Jak wyjść ze spirali długów?”

Reklama

Promowane firmy

Zobacz wszystkie

Często do redakcji mgaska.pl otrzymujemy wiadomości z osobistymi pytaniami, wątpliwościami, czy trudnymi sytuacjami, które nas trapią. Listy do m. to przestrzeń, w której odpowiadamy na te listy, współpracując z ekspertami w swoich dziedzinach. Psychologowie, lekarze i specjaliści z różnych obszarów oferują swoją wiedzę i wsparcie, aby pomóc w rozwiązaniu nawet najtrudniejszych problemów. Jeśli chcesz podzielić się swoją historią lub potrzebujesz odpowiedzi na pytania, napisz do naszej redakcji. Dzisiejszy list pochodzi od pani Kamili, która zmaga się ze spiralą zadłużenia.

Droga Redakcjo,

Piszę do Was, ponieważ nie wiem już, jak sobie poradzić z moją sytuacją finansową. Mam 35 lat, stabilną pracę, ale mimo to od dłuższego czasu zaciągam pożyczki, żeby spłacać wcześniejsze zobowiązania. Czuję, że jestem w pułapce, z której nie umiem się wydostać. Co mogę zrobić, żeby przerwać to błędne koło zadłużania się?

Kamila

Odpowiedź psychologa

Droga Pani Kamilo,

Na początku chciałabym podziękować za Pani otwartość w podzieleniu się tak osobistym problemem. Spiralę zadłużenia to wyzwanie, które dotyka wiele osób i często prowadzi do poczucia bezradności, lęku oraz niskiego poczucia własnej wartości. Pani krok w stronę szukania pomocy jest pierwszym, niezwykle istotnym krokiem ku wyjściu z tej sytuacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy powinniśmy się obawiać sztucznej inteligencji?

Zrozumienie mechanizmu spirali długów

Spirala długów pojawia się, kiedy pożyczki zaciągane są na spłatę wcześniejszych zobowiązań, co powoduje, że zamiast zmniejszać się, zadłużenie się zwiększa. W takich sytuacjach ważne jest zatrzymanie tego cyklu i skupienie się na budowaniu realnego planu wyjścia z długów.

Pierwszy krok: analiza budżetu

Proszę spróbować dokładnie przeanalizować swoje finanse – przejrzeć wydatki i przychody, tak aby mieć pełny obraz swojej sytuacji. Pomocne może być także zastanowienie się, które wydatki można ograniczyć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kortyzol – czyli hormon stresu. Warto zbadać jego poziom. Dowiedz się dlaczego

Wsparcie specjalistów

Rozważenie rozmowy z doradcą finansowym lub konsultantem ds. zadłużenia może być dobrym pomysłem. Taki specjalista pomoże w planowaniu spłat oraz w negocjacji z wierzycielami, aby ustalić realistyczne harmonogramy i warunki.

Praca nad emocjami związanymi z długami

Warto również zastanowić się nad tym, jakie emocje towarzyszą Pani decyzjom finansowym. Czasem chęć pożyczania wynika z potrzeby szybkiego rozwiązania problemu lub chwilowej ulgi. Przy wsparciu psychologa może Pani przepracować emocjonalne przyczyny tych decyzji i zbudować zdrowsze podejście do zarządzania pieniędzmi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak ustrzec dziecko lub siebie przed internetowym scamem?

Pani Kamilo, jestem przekonana, że z determinacją i wsparciem uda się Pani wyjść na prostą. Pamiętajmy, że rozwiązania istnieją, a każdy dzień może być początkiem nowego, lepszego etapu życia. Trzymam kciuki za Panią.

Z pozdrowieniami,

Psycholog mgr Agnieszka Wiśniewska, współpracująca z portalem mgaska.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/łeś nasz artykuł do końca. Możesz przejść na stronę główną, wejść na naszą stronę na Facebooku, zasubskrybować nas na Instagramie lub posłuchać na Spotify i YouTube. A spragnionych emocji zapraszamy na mNewsy.pl.

Reklama

Aktualne oferty pracy

Zobacz wszystkie
Białystok - centrum
4500-6000 PLN
full-time
Zobacz więcej
Kraków
5000-7000 PLN
part-time
Zobacz więcej
Poznań
5000-7000 PLN
full-time
Zobacz więcej

Razem możemy stworzyć coś wyjątkowego – przestrzeń, w której każda kobieta będzie mogła czuć się dobrze, bezpiecznie i pewnie. Dziękuję, że jesteście tutaj ze mną.


Reklama

Więcej w List do M.

×